33 avenue sauvage, 93370 Montfermeil / FRANCE
+33 699 51 39 53
CESUR MEDIA GROUPE
Chat RADIO TV KARDECHE
Loading the chat ...
Fransa’da çalisip Turkiye’de emekli olabilir’miyim

Tonton Bahri ve Zafer TOPRAK konugu Fatih POLAT emeklilik dosyasini açti.

Iletisim için:

Web: Emekli.TV

Tel: +90 501 127 37 37 - +90 546 102 41 42

Facebook Transcription
 
Zafer Toprak Avec monsieur qui va nous parler de la retraite. Les Kardeches qui nous qui nous écoutaient, qui vivaient donc à l'étranger. Vous êtes de Français, vous êtes franco-turc et euh vous habitez donc en France et euh vous avez peut-être un jour l'intention de retourner en Turquie et euh vous demander est-ce que vous, vos parents, vos mamans, vos soeurs peuvent avoir la retraite? C'est une bonne question sur laquelle on a décidé de répondre ce soir avec Fatipolat et c'est un expert dans le domaine et euh c'est pas juste le le le truc de la retraite.
00:03:31
Tu sais je vais toucher à la retraite, c'est pas ça. Parce que quand tu as la retraite en Turquie ou en France, ça veut dire que t'as assuré sociale, ça veut dire que si t'es malade, euh si tu es à l'hôpital ou quoi que ce soit, tu es pris en charge par la par la sécurité sociale turque. C'est là le plus important, à mon avis, d'avoir la retraite euh en Turquie. Vous avez la retraite en France.
00:03:48
Si vous restez quelques mois, cinq, six mois en Turquie, vous avez quelque chose. Au lieu de payer des gens à l'hôpital là-bas, de se faire ça c'est compliqué, je pense qu'avoir la retraite en Turquie euh, sera une bonne chose, une bonne alternative de façon à ce que si un jour vous êtes malade en Turquie, ben vous êtes soigné par la Turquie et vous n'êtes pas en galère avec les papiers.
00:04:11
Euh et euh önemli bir şey var. Emekli olduğun zaman.
00:04:27
Diyelim ki Türkiye'ye gittin. Ben gittim yaşlandım.
00:04:31
Altı ay kaldım Türkiye'de.
00:04:34
Ve hastalandım. Ben Türkiye'den emekli değilsem, sosyal sigortam benim orada çalışmıyor. Şimdi doktor şu an canlı yayında ayağımızda senin bu sorularına Doktor Bey yani Fatih Bey çok güzel cevaplar verecek. Hani emeklilikten hariç bu sosyal sigortasında hastalandın mı orada? Allah göstermesin. Ne oldu? Ben buradan şimdi gideceğim oraya da burada parayı ödeyeceğim de burada Fransa'ya geleceğim de benim sosyal sigortadan parayı geri isteyeceğim de bilmem evraklarla uğraşacağım da halbuki ııı emekli olduğun zaman sosyal sigortaya da sahip oluyorsunuz hani ııı Fatih Polat Bey bize bunları anlatacak bence güzel bir fikir onun için ııı teşekkür ederim bize bu programı sunduğun için. Ve sizlere de arkamızda görünüyor Fatih Polat Bey. Çok çok teşekkür ederim katıldığınız için. Ve ııı sizlere hoş geldiniz diyorum.
00:05:16
Radyo TV kardeşe hoş geldiniz Paris'e. Hoş geldiniz Fransa'ya. Mikrofon sende.
00:05:21
Evet tabii ben önce Fatih Bey'e çok teşekkür ediyorum. Bizi kırmadıkları için. Eee çünkü biz bugün kendisiyle bağlantıya geçtik. Eee burada Fransa'da özellikle emekli olmak isteyen insanlarımız, vatandaşlarımız hani kahve köşelerinde hep konuşurlar. Fatih Bey biz bugün eee bir iletişime geçtik. Hani kahvede konuşulan konular nelerdir? Işte yaşım geldi. Türkiye'de çalışmışlığım var. Fransa'da çalışıyorum. Belirli bir yılda işe başladım ama emekli olabilir miyim? Olamaz mıyım? Gibi sorularına çok karşılaşıyoruz.
00:05:52
Bugün Fatih Bey, eee Fatih Polat Bey eee stüdyomuzda canlı yayında bize.
00:05:56
Isterseniz önce bir kendisini ben kendim bir tanıtayım. Eee seyircilerimize, izleyicilerimize. Ya şaşırma tamam mı? Vakada adam sağlam adam yanımızda tamam mı? Evet. Şaşırmak yok. Bütün eee bilgilerini aldık. Burada derledik. Şimdi bir Fatih Bey'e sözü vermeden önce ben bir seyircilerimize tanıtalım. Fatih Polat kimdir diye sorduklarınız zaman.
00:06:17
Kendisi gazeteci, yazar, emekli genel yayın yönetmeni. İstanbul İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu yirmi yılı aşkın bir süre ulusal medyada televizyon haberciliği, televizyon programları yaptı. Show TV, Star TV, ATV, A Haber, çalışmış olduğu bazı televizyonlar kanallarından Fatih Polat son beş yıldır dijital medyada meslek çalışmalarını sürdürüyor. Eee YouTube başta olmak üzere eee bütün sosyal medyalarda Emekli TV arkadaşlar buraya dikkat edin.
00:06:51
Emekli TV ve Türkçe haber adlı kanallarının sahibi yani şu an Fatih Bey'i eee Emekli TV ve Türkçe Haber adlı kanallarından YouTube'dan arayıp bulabilirsiniz. Oradaki bütün bağlantılarını da izleyebilirsiniz. Ben bugün izledim. Gerçekten çok güzel çok faydalı bilgiler var. Sizlere de öneriyorum.
00:07:08
Ayrıca eee bu kanallarda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili içerikler hazırlıyor. Eee iletişim eee nasıl kurulur? Zehir adlı iki adet yayınlan kitabı da bulunuyor. Fatih Bey'in. Yani aynı zamanda kendisi de yazar oluyor. Gurur duyuyoruz. Abimizle. Fatih Polat yirmi yıla yakın bir süredir ııı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen basın kartı sahibi. Arkadaşlar biraz önce Bahri abinin dediği gibi karşımızdaki insan gerçekten bilgili bir insan.
00:07:41
Cumhurbaşkanlığı iş yapıyor. Senin Macron'un var mı? Kimlik verdi mi sana basın kartı? Vermedi. Yok Türkiye'den geliyor. Uluslararası Ticaret Cemiyeti ben. Evet. Nerede kaldık? Fatih Polat aynı zamanda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'deki emeklilikleri konusunda hizmet veren danışmanlık şirketinin de sahibi arkadaşlar parantez içinde tekrardan tekrarlıyorum. Fatih Polat. Aynı zamanda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'deki emeklilikler konusunda hizmet veren danışmanlık şirketidir. Yani emeklilik konusunda bütün danışmanlığınızı yapabilecek bir şirkete sahip abimiz kendisi.
00:08:17
Eee yurt dışında yaşayan vatandaş Türkiye eee gitmelerine gerek kalmadan tüm emeklilik işlemlerini yapan çok deneyimli bir neye sahip? Neye sahip? Bilgiye sahip. Yani Türkiye'ye gidip de eee kendinizi sigorta kurumlarında ki buradan gidenleri biliyorsun. Bizim vatandaşlarımız nereye gideceğimizi bilemiyoruz ki. Benim de başımdan geçti bu sene mesela. Hani her gittiğiniz yer başka bir şey söylüyor. Her gittiniz Fatih Bey ben şunu Fatih Bey'in sesini duysak eee dur.
00:08:47
Bitmedi. Fatih Bey ben şu an eee pardon. Hemen hemen eee biz de bugün hangi konu bilgilendirecek, vatandaşlarımıza bunu da söyleyelim ki çünkü aklınıza biraz tanık olun sesini duyalım abiciğim ya. Bir saniye. Bunları söyleyeyim. Sözü Fatih Bey'e verip çıkıyoruz. Şimdi arkadaşlar bizi izliyorsunuz canlı yayında. Fatih Bey ben mesela en çok sorulan soruları aldık biz. Hani Fatih Bey'e şunu sorduk. Size gelen en çok sorular nelerdir? Mesela Türkiye'de emekli olma avantajlı mı? Hani Fransa'da yaşıyoruz? Acaba Türkiye'de emekli olursak bunun bir avantajı var mı? Veririz tamam Eee iki.
00:09:24
Türkiye'de hiç sigorta girişim yok. Emekli olabilir miyim? Arkadaşlar çok sorulan sorulardan birisi gerçekten. Ben yurtdışında yaşıyorum. Ev hanımıyım. Yaşamış olduğum ülkede hiç çalışmadığım emekli olabilir miyim? Bu özellikle kadınlarımızı eee Mavi Kartlıyım, emeklilik hakkım var mı? Türkiye'de sigorta girişim var. Ben nasıl emekli olabilirim? Arkadaşlar yüzde doksan eee kahvelerde eee bizim Türk toplumumuzun sorduğu sorular bu.
00:09:53
Türkiye'de sigortalıyım. Evet.
00:09:55
Iıı nasıl emekli olabilirim diye bu soru gerçekten çok güncel bir soru. Tamam. Ben de dahil olmak üzere. Çünkü ben de bilgi alacağım. Beyden. Iıı Türkiye'de emekli olmak ve için devlet ödeyeceğim parayı taksitle ödeyebilir miyim? Ödememiz varsa bunu Türkiye'de takside ben öldükten sonra eşim ya da çocuklarım benim maaşımı alabilir mi? Türkiye'de ne kadar emekli maaş alabilirim? Türkiye'de emekli olduktan sonra ııı doktora para Gidebilir miyim? Gibi gibi sorular. Çok güncel sorular.
00:10:25
Şimdi biz sözü Fatih Bey'e ve bırakacağız.
00:10:27
Arkadaşlar sizin de aklınızda olan sorular varsa Fatih Bey canlı yayınımızda bize eee Facebook ve diğer eee şeylerden mesaj Facebook'tan ve Radyo Tre Kardeş nokta com sitemizden eee Başkent Çok yerden yayın yaptığımızdan dolayı herkes takip edemiyoruz. Hoş geldiniz Fatih eee Polat Bey. Nasılsınız? Iyi misiniz? Fransa'ya hoş geldiniz.
00:10:49
Çok teşekkür ediyorum Bahri Bey ve Zafer Bey. Beni de bu çok özel programa davet ettiğiniz için ve Fransa'da yaşayan vatandaşlarımızla yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla buluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.
00:11:00
Programımızın açılışında gerçekten eee çok güzel şeyler söylediniz. Ben size çok teşekkür ediyorum. Eksik olmayın. Amacımız bu yayınımızda sizlerle birlikte bizleri gerek ekranları başında gerek internet üzerinden gerekse de cep telefonlarından izleyen tüm vatandaşlarımızı aydınlatabilmek. Inşallah eee sizler de şu anda bizleri izleyen, dinleyen tüm vatandaşlarımız da Faydalı bir yayın yapabiliriz. Teşekkür ederiz sağ olun. Evet. Iıı isterseniz hemen ııı programa başlamadan önce bayağı mesajlar gelmeye başladı. Onlardan birkaç tanesini okuyalım. Çünkü bize saygı gösterip mesaj gönderenler oluyorsa onların birkaç mesajlarını dinleyelim. Iıı okuyalım ve bakalım hani ııı Fatih Bey bize yorumlarınız zamanda arkadaşlar ııı Radyo TV kardeşi şu anki durumu yayında paylaşın çevrenizde. Ne kadar çok ııı paylaşırsanız o kadar çok kişi duyar.
00:11:48
Sizin aileniz, bütün anneniz, babanız, akrabalarınız duyar.
00:11:51
En azından biz burada bir şeye yaramış oluruz. Sağ olsun Fatih Bey de Türkiye'den aramızda iki saat var. Ondan sonra ona rağmen eee programımızı yapmayı kabul etti. Tekrar teşekkür ediyorum. Hemen eee bazı mesajları göremiyorum ben. Eee göremedim de sen şapka söylersin. Fatih Balda'ya bay geldi. Zafer Toprak eee eee neydi bu ya? KKTC ha.
00:12:15
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Kusura bakmayın. Fransa'da yaşıyoruz. Fransa'da olduk burada. Türkiye'miz Türkiye değil de ikinci dilimiz oldu bizim. Evet. Onlar içinde bir parantez açacağız biraz da. Evet kültür ve dayanışma derneği. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Elazığlılar orada mı nazı var? Evet.
00:12:30
Siz ya? Biz her taraftayız. Biz Trabzonluları geçmişsiniz. Bize her yer Elazığ değil Yunus Ataş ııı selamlar diyor ııı Karadök Kıbrıs ııı ııı Kıbrıs Kuzey Kıbrıs'tan da selamlar gönderiyor. Şahin Duruses Sude bizim değerli sanatçımız Şahin Duru Sez gelmiş. Elazığ'dan sevgiler. Iıı saygılar. Sefahattin Bey. Hoş geldiniz yayınlar.
00:12:52
İhsan, Zafer kardeş, ııı Tonton ve Fatih Bey iyi akşamlar, iyi yayınlar diliyorum. Iıı Alaattin Keskin bu da bizim gazetecimizdir. Uluslararası gazeteci budur arkadaşlar. Dinle dinliyor bizi. Eee sigortalı girişim var. Ben nasıl emekli olabilirim? Onu ııı konuşuruz biraz sonra. Nihat Kaçkın Zafer Sabi'ye selamlar. Eee Donkton Bahri abiye selamlar. Teşekkür ederim. Elazığ gururu Zafer abi ya hep Elazığ'a gittik bugün ya. Eee ilk yarı Fransa'dan emekli olarak ııı zorunluluğu var mı? Bunlara da geleceğiz.
00:13:22
Celal Akçağız bize değerli sanatçımız da gelmiş, dinliyor bizi. Nihat Kaçkın Bahri abiye de yayınların eee gurur verici bir yayın. Teşekkür ederim. Mehmet Arslan hoş geldin. Tamam. Arkadaşlar mesajları sonra yavaş yavaş okuruz. Şimdi konuya girelim. Evet hocam nereden geldi? Size bu bu emeklilikle ilgilenmek ve eee bu hizmeti vermeye Evet eee şimdi bizim yurt dışında yaşayan yaklaşık sekiz buçuk milyon vatandaşımız var. Resmi olmayan rakamlara göre bu on bir milyon civarında.
00:13:52
Işte Türkiye kökenli deniliyor. Şimdi herkesin amacı sizler daha iyi bilirsiniz. Yurt dışında yaşayan herkesin bir gün Türkiye'ye dönme hayali vardır. Ya da Türkiye'yle bağlantılarının olma hayali vardır. Ancak eee maalesef yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız programımızın başında siz de ifade ettiğiniz gibi Türkiye'de eee hangi Kapıya gideceğini çok fazla bilemez. Böyle bir de bir gerçek var. Eee biz de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili yayınlar içerikler yapmaya başlayınca böyle bir boşluk olduğunu ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bu ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini eee gördük.
00:14:30
Zafer Bey de biraz önce ifade etti. Dedi ki biz dedi eee Türkiye'ye gittiğimizde herkes bir şey söylüyor. O başka bir şey söylüyor. O başka bir şey söylüyor. Kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye çok kolay bir şekilde gitmeleri de kolay değil tabii. Eee gitmeleri gelmeleri zaman gerekiyor. Para gerekiyor. Biz bunları nasıl aşabiliriz derken biz eee yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan böyle talepler gelince ve Türkiye'de de maalesef üzücü bir şey söyleyeceğim.
00:14:58
Bu işi yapan pek çok kişi eee yanlış anlamayın. Eee bir durum tespiti yapıyorum. Ben eee ticaret insanı değilim. Ben bir gazeteciyim. Sadece durumu anlatıyorum. Maalesef bu işi yapan pek çok kişinin de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza çok ciddi yaşadıklarını gördük. Çok ciddi şikayetler olduğunu gördük. Ve bu işle ilgili olarak yurt dışında emekliliği konusunda, sosyal güvenlik kurumunda uzun yıllar çalışmış, emekli olmuş ve ciddi tecrübelere sahip olan bir ekip kurmaya karar verdik.
00:15:26
Ve ardından da baktık ki yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın eee bize teveccühü artmaya devam etti ve her gün artıyor. Şöyle ki örneğin bir örnek vermek gerekirse Fransa'da yaşıyorsunuz. Sizin bugün Fransa'dan kalkıp Türkiye'ye gitmeniz uçak masrafı, zaman vesaire baktığınız zaman bir kişi en az iki bin, üç bin euro arasında para harcayacak, zaman ve para. Şimdi biz bunların hepsini ortadan kaldırmaya karar verdik ve sadece üç dört kişinin yemek parasına cüzi bir şekilde danışmanlık hizmetini vermeye karar verdikten sonra işlemleri de ek hiçbir ücret almadan insanlarımızdan başvuru ve emekli maaşlarını da bağladık ve gördük ki yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan da ciddi anlamda bir memnuniyet var.
00:16:08
Sağ olsunlar bize teveccüh gösterdiler ve Böyle bir yola çıktık. Medya sektörünün yanı sıra yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın emeklilikleriyle ilgili sorunlarını çözüyoruz. Eee şunu da belirtmek isterim. Türkiye yurt dışında yaşayan vatandaşlarına emeklilik hakkı veren nadir ülkelerden birkaç ülkeden bir tanesi. Bu da Turgut Özal döneminde bin dokuz yüz seksenli yıllarda Türkiye'ye döviz gelsin diye çıkartılan beş bin beş yüz on sayılı bir yasa var.
00:16:34
Bu yasaya istinaden yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın emeklilik hakları yasal hakları Eee çok güzel. Eee şimdi bu eee hani gerçekten çoğu vatandaşlar Fransa'da çoğu hani Cezayirli var. Faslı var diye ülkeleri var. Onlar da böyle bir şey yok aslında dediğiniz doğru. Eee ve başka bir dediğiniz daha doğru. Fransa'ya gitti. Türkiye'ye gittiğimiz zaman eee biz işte Türkiye'ye gidiyoruz genellikle izin olarak ama Türkiye kanunlarından yapılacak işlerden hangi kapıyı çalacağımızı ve o kapının olup olmadığını bilmiyoruz.
00:17:07